İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 HAZİRAN 2021, SALI   

8

ACI KAYBIMIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 05.02.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 05.02.2020 16:48:28  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 05.02.2020 16:48:13

MESLEKTAŞIMIZ MENSUR SÖKER`İ KAYBETTİK.

BASIN VE KAMUOYUNA

Genç meslektaşımız Mensur Söker 31 ocak 2020 günü, Fırat Bulvarı civarında, arabasının önü iş ortaklığı yaptığı iddia edilen kişi tarafından kesilip 3 kurşunla vahşice öldürülmüştür. Diyarbakır`da yaşanan bu olay, en temel insan hakkı saydığımız yaşam hakkının nasıl kolayca ihlal edilebildiğini bir kez daha acı bir şekilde gün yüzüne çıkarmıştır.

Bireysel silahlanan kişilerin yol açtığı felaketler göz önüne alınıp bu durumun önüne geçebilecek düzenlemeler derhal yapılmalıdır.

Toplumun güvenliği için zor kullanma yetkisini elinde bulunduranların dahi en son seçenek olarak başvurması gereken silah kullanma yetkisini, sivil bireylerin de kullanımına kolayca açmak doğru değildir. Nitekim düğünlerde, kutlamalarda ve futbol maçları sonrasında çoğu zaman silahların rastgele ve kontrolsüzce aslında silah bulundurması "hak" olmayan kişilerce kullanılması birçok cinayete sebebiyet vermiştir.

Mensur arkadaşımızın şahsında bireysel silahlanma nedeniyle öldürülen diğer tüm yurttaşlarımızın kaybı travmatiktir.

Her ne nedenle olursa olsun yaşam hakkı hiçe sayılamaz.Mensur arkadaşımız gibi başka masum insanlarımızı da kaybetmemek için bireysel silahlanmanın önüne ivedilikle geçilmelidir.

İstatistiklere göre ülkemizde her gün en az 5 kişi ateşli silahlarla öldürülüyor. Suç potansiyeli taşıyan insanların kolayca silahlanabilmesi -deyim yerindeyse- suça teşvik etmektir. Şiddet eğilimi sürekli tırmanırken bunun önüne geçecek bir siyasi iradenin olmaması da çok acı vericidir.

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi olarak Mensur arkadaşımızın davasının takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz. Başta ailesi olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve İmo camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.


Okunma Sayısı: 371

Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.