İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 EKİM 2021, ÇARŞAMBA   

29

BASIN VE KAMUOYUNA

    Yayına Giriş Tarihi: 03.01.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 03.01.2020 14:39:33  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.01.2020 14:38:58

ÜYEMİZ CİHAN CAN IN ZIRHLI ARAÇ ÇARPMASI SONUCU HAYATINI KAYBETMESİYLE İLGİLİ ODAMIZIN BASIN AÇIKLMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

27 Aralık 2019 gunu meslektaşımız Cihan CAN işyerinden çıkıp evine gitmek isterken işyerinin yakınındaki cadde üzerinde çevik kuvvet zırhlı servis aracının çarpması sonucu feci şekilde hayatını kaybetti.

Olay anına dair görüntülerin olmasına rağmen basına yansıyan haberlere göre daha önceden şüphelinin lehine hazırlanan ifadeyle birkac dakika icerisinde ifadesi alınan zanlı savcılığın tutuklama talebine rağmen delilleri karartma şüphesi gözetilmeden serbest bırakıldı. Şüpheli hali hazırda görevine devam etmektedir.

Görüntülerde, meslektaşımız çarpma sonucu yere düştükten sonra zırhlı araçın hareket etmeye calıştığı için aracın altında sürüklendiği açıkça görülmesine ragmen araç sürücüsü ‘`aracın odunlar üzerinden geçtiği için sarsıntı olduğunu sandım`` şeklınde ifade vermesi 2017 de lice ilçemizde zırhlı arac çarpması sonucu hayatını kaybeden Pakize Hazar davasında verilen ‘`zırhlı araçların patlamaya dayanıklı olan araçtan dışarıdaki sesin kolay kolay duyulmadığını, ancak çok yakında ve yüksek sesle bağırılması durumunda bu sesin duyulacağı" ve yine 27 Nisan 2016 tarihinde Diyarbakır kent merkezi Gevran Caddesi`nde askeri zırhlı aracın çarpması sonucu ölen 55 yaşındaki Hatun Elhuman davasında, sanık kolluk kuvvetinin avukatı "Söz konusu olayın gerçekleşmesinde müvekkilim kusurlu değildir. Buradaki olay tamamen yayanın ağır kusurundan kaynaklanmaktadır. İki buçuk metre ön cam yüksekliği olan kirpi aracını kullanan müvekkilimin maktulü görmesi beklenemez. Maktul aracın kör noktasından gelmektedir. Biz ATK raporunu kabul etmiyoruz." şeklinde yapmış olduğu müdafi savunmasını bize hatırlatmaktadır. En son dedesi de zırhlı arac carpması sonucu hayatını kaybeden 5 yasındakı Efe Tektekin`e çarpan araç sürücüsünün kavşağa gelince yavaşlamamasına, sol şerit boş olmasına rağmen manevra yapmamasına, hızını görüş şartlarına uydurmamasına, kaza anında ve öncesinde fren almamasına rağmen Efe Tektekin asli kusurlu şöför ise tali kusurlu bulunmuştu.

TMMOB`a baglı Diyarbakır ve İstanbul Makine Mühendisleri odası ‘ndan bilirkişilerin incelediği rapora göre ,Trafik Kanununa tabi olmayan bu araçlar muayene olmuyorlar yaya koruyucu sensörleri olması gerekirken yaya algılama sensörleri dahi yok. Özellikle Araç İmal Montaj Yönetmeliği kapsamı dışında olan bu araçların kısıtlı çevre görüş yeteneğine sahip olmalarına rağmen şehir içinde bu kadar yaygın ve özensizce kullanımı aslında bize bölgede son 10 yılda 16`sı çocuk 6`sı kadın toplam 37 kişinin hayatını kaybettiği 85 kişinin yaralandığı ve bir kısmının kalıcı fiziki kayıplarla yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldıgı en az 64 zırhlı araç çarpması olayının neden duruduralamadığının bır açıklaması gibi duruyor.

Kazaların yoğun yasandıgı son on yıla baktığımızda ülke de esen şiddet rüzgarından OHAL ve uygulamalarından , uygulanan savaş politikalarından kaynaklı şehir içine doldurulan zırhlı araçlar tırmanan gerilim atmosferinde iyice gelişigüzel ve başına buyruk şekillerde caddelerde sokaklarda gezinmekte ve bu sonuçlara sebep olmaktadır. Bu cezasızlık politikası bu tür kazaları teşvik etmektedir.

Teknik açıdan bu kadar kusurlu olmasına ragmen kanunlara ve yönetmeliklere tabi olmayan bu araçların mevcut halleriyle şehir içinde kullanımının yasaklanması kazalara karışan şoförler hakkında sorusturmaların daha sağlıklı ve caydırıcı olacak şekilde sonuçlanması gerekmektedır.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ OLARAK BU SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.


Okunma Sayısı: 249

Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.