İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

01 AĞUSTOS 2021, PAZAR   

21

BASINA VE KAMUOYUNA

    Yayına Giriş Tarihi: 24.08.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 24.08.2019 15:10:59  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 24.08.2019 15:10:06

BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

Bilindiği üzere 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde seçilmiş olan Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye eşBaşkanları görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanmıştır. Bu karar demokrasiye, hukukun evrensel ilkelerine ve adalet anlayışına aykırı bir durumdur. Seçme ve seçilme haklarına aykırıdır ve demokrasilerde kabul edilebilir değildir.

İki buçuk sene boyunca kayyımlar tarafından yönetilen bu üç büyükşehirde, 31 Mart yerel seçimlerinde, halkın çoğunluğu kayyımlar yerine HDP`li adayları tercih etmiştir. Üstelik Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk hakkında, YSK tarafından, adaylıkları önünde hiçbir engel olmadığına dair karar verilmişti.

Bahse konu eşbaşkanların, belediye eşbaşkanlığı yaptıkları 4 ay içerisinde, belediye işleriyle alakalı veya alakasız, hiçbir soruşturma veya kovuşturma dosyaları da bulunmamaktadır. Kaldı ki belediye eşbaşkanlarının görevlerinden alınıp yerlerine başkanvekillerinin İçişleri Bakanlığı tarafından atanabilmesi için, eşbaşkanların hakkında suç işlediklerine dair somut delillerin ve kesinleşmiş suç dosyalarının bulunması gerektiği göz önünde bulundurulduğunda söz konusu kararın tamamen siyasi bir karar olduğu görülecektir.

Bu karar, aynı zamanda, seçme ve seçilme hakkını hiçe sayan, halk iradesine darbe vuran ve demokrasi rejimini rafa kaldıran bir anlayışın sonucudur. Bu gidişata dur demek ve kayyım atamalarına karşı tepki göstermek için girişilen demokratik eylemselliklere yönelik orantısız şiddet uygulamaları da kabul edilemezdir.

Biz İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakrı Şubesi ve bağlı temsilcilikleri olarak Hükümete açık çağrımızdır; Bir an önce bu karar geri alınmalıdır. Halkın iradesinin üzerlerinde tecelli ettiği Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri Eşbaşkanlarının görevlerine iade edilmelidir. Belediyeleri atanmış kişiler veya kurumlar değil; halk oyuyla seçilmiş eşbaşkanlar yönetmelidir.

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi ve Temsiclikleri

24.08.2019


Okunma Sayısı: 316

Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.