İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 EKİM 2021, ÇARŞAMBA   

13

YSK’YI ASLİ GÖREVİNE ÇAĞIRIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 12.04.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 12.04.2019 12:51:42  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.04.2019 12:54:12

YSK’YI ASLİ GÖREVİNE ÇAĞIRIYORUZ

YSK`YI ASLİ GÖREVİNE ÇAĞIRIYORUZ 31 mart yerel seçimleri tamamlanmış ancak, tartışmaları henüz bitmemiştir. Seçim hukukunun iktidarın kazandığı yerlerde farklı kaybettiği yerlerde farklı işletildiği süreçten geçmekteyiz.

Bu sürece ilişkin en çarpıcı örneklerden biri, yüksek seçim kurulunun almış olduğu khk ile ihraç edilen belediye eşbaşkanları ve meclis üyesi seçilenlere mazbatalarının verilmemesi kararıdır. Ysk tarafından seçime girme yeterliliği verilmiş olan adayların seçimleri kazandıktan sonra aynı ysk tarafından görevlerine başlatılmamaları açıkça bir hak gaspıdır.

Şu ana kadar ysk, Diyarbakır`ın Bağlar,Van`ın Tuşba-Edremit-Çaldıran,Erzurumun Tekman ilçeleri,Kars Digora bağlı Dağpınar beldesi ve Muş`un Rüstemgedik beldesinde seçimi kazanan adaylara mazbatalarını vermeme ve en çok oyu alan ikinci adayın seçimin galibi olarak ilan edilmesine karar vermesi kendi yürütmesini hiçe saymaktır.

Her dönem sandığa ve milli iradeye işaret edenlerin seçmen iradesine ve sandıktan çıkan sonuca gösterdikleri ‘`sözde saygı" , demokrasinin işleyişi açısından bizleri kaygılandırmaktadır. Halkın iradesini yok sayan, seçim kurullarını siyasi baskı altında tutan,hukuku işine geldiği gibi işleten anlayış,maalesef ülkeyi kaosa sürüklemektedir.

Sürecin bu şekilde işlemesi seçmen iradesini yok saymaktır. Sürecin bu şekilde işlemesi,ysk nın itibarsızlaşmasına sebep olacağı aşikardır. Ysk`yı asli görevini hukuk çerçevesinde vermesi gerektiği belirtiyoruz. Bu ve buna benzer kararlar, hukuka,adalete ve demokrasiye zarar vermektedir. Ysk`yı seçmen iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.

Halkın mağdur edilmesi gibi sonuçların yanısıra, hukuka ve demokrasiye de zarar vermektedir. Yüksek seçim kurulunu tekrardan hukukun ve demokrasinin gereklerini yerine getirmeye, seçmenin iradesine saygı göstermeye davet ediyor ve toplumsal gerginliğin son bulması için derhal halkın oylarıyla seçilen seçilmişlerin mazbatalarının verilmesi çağrısını yapıyoruz.

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU


 

Dosyalar

(12 KB) (12.04.2019 12:53:43)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 77

Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.