İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

27 EKİM 2021, ÇARŞAMBA   

38

DİLAN APARTMANI BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 26.02.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 26.02.2019 20:23:53  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.02.2019 20:20:19

DİLAN APARTMANI GÖZLEM RAPORU

BASINA VE KAMUOYUNA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü`nce hazırlanan 22.02.2019 Tarihli "Diyarbakır ili, Bağlar ilçesi, 5 Nisan Mahallesi 691. Sokak üzerinde bulunan Dilan Apartmanının hasarlı olduğuna" dair rapor söz konusu apartmanın girişine asılmış ve bu binanın tehlike arz ettiğine ilişkin değerlendirmede bulunulmuştur.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi olarak bahsi geçen hasarlı yapının ve olası tehlike durumun tespiti ile ilgili yaptığımız mahal yerinde inceleme ve değerlendirmeler tarafımızca 3 başlık altında toplanmış olup şu şekildedir;

1- Kolon kesitinin yetersizliği,

2- Beton ezilmesi sonucu kolonların taşıma gücünün azalmış olması,

3- Kirişlerde sonradan ekleme ve kiriş boyutlarının kolon boyutlarından daha büyük olması. (zayıf kolon-güçlü kiriş)

Genel inceleme ve değerlendirmemiz ise şu şekildedir;

• Söz konusu hasarlı yapının iç kolonlarında meydana gelen ani hasarlar nedeniyle oluşan yapısal güvenirlilik durumu ile ilgili olarak; kolonlarda kullanılan beton dayanımının düşük olduğu, donatı düzenleme esaslarına uyulmadığı, kolon ebatlarının küçük; kiriş ebatlarının ise yer yer büyük ve yer yer küçük olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeplerden ötürü, bodrum katta bulunan kolon betonlarında ezilme ve donatıda burkulma meydana gelmiş olup bunun sonucunda da kolonların taşıma gücünü yitirdiği gözlemlenmiştir.

• Bahsi geçen taşıma güçlerini yitiren kolonlar haricinde, yapıdaki diğer kolonların bir kısmında da hasarlı olduğu gözlemlenmiştir. Kolonlarda meydana gelen bu hasarlar bina ve bina sakinlerinin güvenliği için büyük risk arz etmektedir.

• Kolonların herhangi bir dış etki olmadan kendiliğinden taşıma güçlerini yitirmiş olması bina yapımında kullanılan betonun dayanımının çok düşük olduğu şüphesini doğurmaktadır. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda şu an hasarlı olmadığı gözlemlenen diğer kolonlarda da taşıma gücünü yitirme durumu meydana gelme ihtimali mevcuttur. Bu sebeplerden ötürü acil olarak mevcut yapı elemanlarında beton dayanımının tespiti için inceleme çalışmaları yapılması gerekmektedir. Beton dayanımının tespiti çalışmalarından önce ise hasar gören kolon ve kirişlere takviye yapılmalı aksi takdirde yapının yıkılması gerekecektir.

• Yapılan tespitlerde mühendislik hizmetlerinden faydalanılmadığı ve teknikten uzak müdahalelerin yapıldığı da gözlemlenmiştir.

Değerli arkadaşlar ilgili kurumların görevi sadece hasar tespit edilen yapılara uyarı tabelası asmak olmamalıdır. Can ve mal güvenliği açısından söz konusu binada yaşayan vatandaşlarımızda şu ana kadar herhangi bir zarar ziyanın olmaması bizim için büyük bir kazançtır. Ancak halen bu yapının görünen mevcut durumu ciddi tehlike arz etmektedir. Bina sakinlerinin acilen tahliye edilmesi ve can ve mal güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. İlgili kurumların konuya ilişkin gerekli önleyici tedbirleri almamalarını endişe içinde izlemekteyiz.

Biz İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi adına defaten, imar affı kapsamında hasarlı ve kaçak yapılara kayıt belgesi verilmesi durumunun, kent merkezlerinde bu tür tehlikeli sonuçlara varacağını; bu kentte kaçak birçok yapının mühendislik hizmeti görmediğini ve bu yapıların ciddi tehlike arz ettiğini dillendirmiştik. Ancak mühendislik hizmeti almayan ve belirli teknik testlerden geçmeyerek yapılan bu tür yapıların da aynı riskleri taşımalarına rağmen imar affı uygulamasından yararlanarak yapı kayıt belgesi aldığı görülmüştür.

Yetkilileri göreve çağırıyoruz. İmar affından yararlanan tüm binalar için fen ve sanat kurallarına uyulup uyulmadığına dair tek tek tespitlerin ve incelemelerin yapılması gerektiğinin bir kamusal görev olduğunu hatırlatıyoruz.

İmar affı uygulamasının tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz.

Teknik incelemeler olmaksızın verilen yapı kayıt belgelerinin bu gibi hasarlı yapılar için derhal iptal edilmesini istemekteyiz. Aksi taktirde İstanbul-Kartal`da meydana elen elim kazaların tekrarlanması muhtemeldir. Bu gibi vahim sonuçların tüm sorumluluğu yetkili mercilerin olacaktır.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi olarak bu işin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

Saygılarla TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi


 

Dosyalar

dilan apartmanı teknik raporu (1621 KB) (26.02.2019 20:21:17)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 200

Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.