Bahar Hezer'i Bir Kadın Cinayetinde Kaybettik

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kadın İnşaat Mühendisleri Komisyonunun meslektaşımız Bahar Hezer'in öldürülmesiyle ilgili 4 Aralık 2022 tarihli açıklaması.

Eklenme Tarihi: 08/12/2022

İnşaat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi meslektaşımız Bahar Hezer’i bir kadın cinayeti sonucu kaybettik. Üzüntümüzü ve kızgınlığımızı ifade etmeye kelimeler yetmez.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için bir video çalışmasında yer alan meslektaşımız maalesef yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilerek yaşam hakkı elinden alınmıştır. Ülkemizde son yıllarda artan ekonomik ve toplumsal sorunlar yanında yaratılan hukuksuzluk iklimi, 1 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararıyla kadınları daha da karanlık bir gelecekle baş başa bırakmıştır. Tam da bu nedenle kadın cinayetleri politiktir.  

Biz kadın inşaat mühendisleri, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet konularında devletlerin yükümlülüklerini yerine getirmesini, kadına yönelik şiddetin ortaya çıkmadan önlenmesini, mağdurların korunmasını, faillerin cezalandırılmasını ve gerekli tüm politikaların üretilmesini talep ediyoruz. Kadınların yaşam hakkının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz.
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR.

48. Dönem Kadın İnşaat Mühendisleri KomisyonuTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası