TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ BÖLGESEL 2018 TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ(TBDY-2018) SEMİNERİ DİYARBAKIR`DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 AĞUSTOS 2020, SALI   

29

BÖLGESEL 2018 TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ(TBDY-2018) SEMİNERİ DİYARBAKIR`DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 14.11.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 16.11.2018 17:26:10  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.11.2018 17:17:27

BÖLGESEL 2018 TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ(TBDY-2018) SEMİNERİ DİYARBAKIR`DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği(TBDY-2018) Eğitim Semineri `Açıklamalar ve Uygulama Örnekleri Kısım-1:Genel Konular,10-11 Kasım 2018 tarihinde Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Seminerde Prof. Dr. Mehmet Nuray AYDINOĞLU, Prof. Dr. Zekai CELEP ,Dr. Ş. Şeref POLAT, Dr. Eren VURAN, İnşaat Yüksek Mühendisi Abdullah KARAÇÖP, Dr. Cüneyt VATANSEVER, Doç. Dr. Havvanur KILIÇ, Dr. Murat Ergenekon SELÇUK sunum yaptı.

Seminerimiz Şube Başkanımız Nihat Noyan`ın açılış konuşmasıyla başladı. Bütün katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Noyan, ‘`Biz inşaat mühendisleri ve akademisyenlerin öncelikli görevi depreme dayanıklı yapıların tasarımı ve hesap metotlarının geliştirmekle beraber sahada etkin kontrol mekaniğini işleterek depreme dayanıklı ve ihtiyaca uygun yapı üreterek gelecek nesillere aktarmak olmalıdır. Ülkemiz deprem konusunda nasıl durumda olduğunu, İstanbul, Erzincan, Van, Bingöl depremlerinde hepimiz gördük. Buralarda yıkılan binaların çoğu hesapsız, yönetmelik dışı yapılardı. Deprem hareketliliğin ve fay hatlarının yoğun olduğu ülkemizde biz inşaat mühendislerinde büyük sorumluluk düşmektedir. Seminerimiz bu bağlamda ciddi önem arz etmektedir `dedi.

Noyan mesleki denetimlerin kaldırılmasına da değinerek,`` şubemizde yıllardır Deprem Yönetmeliği esas alınarak kamu yararına mesleki denetim yapılmaktaydı. fakat son 1 yılı aşkın bir süredir bu olanak elimizden alındı. Üstüne İmar Affı denilen ; Yönetmeliği boşa çıkaran, mühendisliği esas almayan, can ve mal kayıplarının önünü açan bir yasa çıkarıldı.`` dedi.

Şube başkanı Noyan`ın konuşmasının ardından Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığına vekaleten bakan Yrd. Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu kısa bir konuşma yaptı.

2 gün devam eden ve toplamda 500`ün üzerinde katılımcının geldiği seminerde sunumu yapan hocalarımıza ve Meslek İçi Eğitim Kurulu başkanı Nusret Sunaya Diyarbakır yöresel işlemeli bakır tabak verildi.

Seminerin kapanışında söz verilen Nusret Suna ‘`başta bu organizasyonu düzenleyen yönetim kurulu arkadaşlarımızı ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Yönetmeliğimiz oldukça kapsamlı ve geniş olduğunun farkındayız. Bu seminerimiz yeterli olmayabilir. Bundan sonra şube yönetmelikle ilgili kurs ve forumlar düzenleyebilir. ‘`diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kapanış konuşmasını yapan Nihat Noyan` başta hocalarımız olmak üzere ,İstanbul şube başkanına, Dicle Üniversitesine, şubemiz çalışanlarına, Genç-imoya, katılımcılara teşekkür ederek sonlandırdı.


Okunma Sayısı: 325

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.