NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ÖĞRENCİLER DEPREMİN TAHRİBATINI YERİNDE GÖRDÜ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 EYLÜL 2019, PAZAR   

8

ÖĞRENCİLER DEPREMİN TAHRİBATINI YERİNDE GÖRDÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 03.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 03.05.2018 14:13:12  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.05.2018 14:07:22

Diyarbakır Şubemizin öncülüğünde, Şubeye bağlı Malatya, Elazığ, Batman, Şanlıurfa temsilcilikleri ve İMO Adana Şubesi’ne bağlı Adıyaman Temsilciliği, Dicle, Batman, Fırat, Adıyaman, İnönü ve Haran üniversitelerinin İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde okuyan öğrencilere yönelik 24 Nisan 2018’de 5,1 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Adıyaman’ın Samsat ilçesine teknik gezi düzenledi. Şubemiz Eşbaşkanı Nihat Noyan, depremlerde yaşanan tabloyu tersine çevirebileceklerini belirtirken, Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise depremlerden ders çıkarmaları gerektiğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu da barajların deprem fay hatlarını tetikleyebileceğini söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi, mühendis adaylarının eğitimi ve mesleki tecrübelerini geliştirmek amacıyla teknik geziler düzenlemeye devam ediyor. Diyarbakır Şubemizin öncülüğünde, Şubeye bağlı Malatya, Elazığ, Batman, Şanlıurfa temsilcilikleri ve İMO Adana Şubesi`ne bağlı Adıyaman Temsilciliği, Dicle (Diyarbakır), Batman, Fırat (Elazığ), İnönü (Malatya), Adıyaman ve Haran (Şanlıurfa) üniversitelerinin İnşaat Mühendisliği Bölümü`nde okuyan öğrencilere yönelik 24 Nisan 2018`de saat 03.34`te 5,1 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Adıyaman`ın Samsat ilçesine teknik gezi düzenlendi. Teknik geziye, Şubemiz Eşbaşkanı Nihat Noyan, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu, Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Hümeyra Şahin, İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İMO Malatya Temsilci Yardımcısı Vehbi Aluçlu, İMO Diyarbakır Şube Sekreteri Mahsum Çıya Korkmaz, İMO Elazığ Temsilcisi Hıdır Kaya, İMO Malatya Temsilcisi Bedir Özten, İMO Adana Şubesi`ne bağlı Adıyaman Temsilcisi Özgür Tunç ile Dicle, Batman, Fırat, İnönü, Adıyaman ve Haran üniversitelerinde okuyan 150`yi aşkın mühendis adayı katıldı. Otobüslerle Samsat ilçesine gelen öğrenciler, baretlerini takarak depremde yıkılan ve hasar gören yapıları gezdi. Öğretim görevlileri, yapıların 5.1 büyüklüğündeki bir depremde neden yıkıldığı veya hasar gördüğü konusunda öğrencilere teknik bilgiler verdi. Öğrenciler, yapıları gezerken öğretim üyelerine sorular yöneltti.

‘Tabloyu tersine çevirebiliriz`

Öğrencilere bilgi veren Şubemiz Eşbaşkanı Nihat Noyan, teknik geziye katılan öğretim üyelerine ve öğrencilere teşekkür ederek, depremle ilgili bir algı oluşturmak ve mühendislere çalışma yaşamlarında nasıl bir tablo ile karşılaşabileceklerini hissetmek istediklerini söyledi. İnşaat Mühendisleri Odası`nın öğrenciler için ikinci bir üniversite olduğunu kaydeden Noyan,  "Mesleğine, halka, kamu kaynaklarına en çok sahip çıkacak insanlar olacaksınız. Kontrollerinizle, vicdanınızla, bilginizle kamu kaynaklarının heba olmasına izin vermemeniz gerekiyor. Bu sürekli karşılaştığımız bir tablodur. Biz bu tabloyu tersine çevirebiliriz. Hatta 7 büyüklüğündeki depremlerde bile yapılarımızı bir çatlak dahi görmeden atlatabilir seviyesine çıkarabiliriz" şeklinde konuştu.

‘Ders çıkarmamız gerekiyor`

Doç. Dr. Bedirhanoğlu, deprem mühendisliğinin, deprem bölgelerinin incelenerek geliştiğini, deprem yerlerinin laboratuvarlar olduğunu belirterek, geçen yıl 2 Mart`a meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depreme ilişkin inceleme yapıp, rapor hazırladıklarını ve uyarılarını yaptıklarını söyledi. Depremlerden ders almadıklarını kaydeden Bedirhanoğlu, ilk depremlerin ardından Japonların ders çıkardığını, ikinci kez aynı kuyuya düşmediklerini hatırlattı. Samsat`ta bir yılda iki depremin meydana geldiğini ve yıkıma neden olduğuna işaret eden Bedirhanoğlu, deprem bölgesini inceleyen öğrencilerin bundan sonra yapacakları faaliyetlerde, iyi bir beton ve demir çalışması yapmadan yapılara izin vermemesi ve buna vicdanen karar vermeleri gerektiğini dile getirdi. Bedirhanoğlu, teknik geziyi organize eden İMO Diyarbakır Şubesi`ne teşekkür etti.

‘Barajlar fay hatlarını tetikleyebilir`

Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu, Türkiye olarak yer kırıkları açısında Japonya`dan bir farkları olmadıklarına dikkat çekerek, "Samsat`taki deprem hareketliği, Bozova deprem fay hattında fazla göremiyoruz. Büyük su kütleleri bazı ufak tefek deprem fay hatlarını harekete geçirebiliyor. Samsat tarafındaki hareketliliği, büyük su kütlelerine bağlıyoruz. İzlemeye devam edeceğiz. Buradaki sismik hareketliliğin kontrol altına alınması gerekiyor. Ilısu Barajı şu an yapılıyor. Barajda su tutulduktan sonra Hasankeyf ilçesinden geçen fay hattını tetikleme durumu olabilir. Biz bunu izleyeceğiz" dedi.  

Elazığ Temsilcimiz Hıdır Kaya, depremlerin tarih boyunca olduğu, olmaya devam edeceğini hatırlatarak, inşaat mühendisleri olarak yapılacak yapıların sağlam olmasına dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti. Kaya, teknik gezi amacının öğrencileri yapıların depremden nasıl etkilendiğini yerinde görerek bundan sonra hazırlanacak statik projelerde hangi önlemler almalarını öğretmek olduğunu ifade etti.  

İMO Malatya Temsilcisi Bedir Özten ise bölgede meydana gelen deprem yerlerini incelediklerini kaydederek, öğrencilerin, depremde doğan sonuçları yerinde gördüklerini söyledi. Özten, "Meslektaşlarımız inşallah bundan sonra daha dikkatli davranacaklardır" dedi.

İMO Adıyaman Temsilcisi Özgür Tunç da depremlerin engellemenin mümkün olmadığını belirterek, depremlerden ders çıkarmak gerektiğini kaydetti. Öğrencilerin burada yıkılan yapıları incelemesinin önemli olduğunu belirten Tunç, öğrencilerin bu durumu görerek gelecekte yapacakları binalarda bu tür eksiklere dikkat etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Öğrenciler, ilçede yıkılan ve hasar gören yapıları yerinde inceledikten sonra geldikleri kentlere döndü.


Okunma Sayısı: 137

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır