NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ŞUBEMİZ, ORTADOĞU İNŞAAT FUARI’NDA DEPREM VE KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 KASIM 2019, CUMA   

12

ŞUBEMİZ, ORTADOĞU İNŞAAT FUARI’NDA DEPREM VE KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 16.03.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 15:54:31  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.03.2018 15:46:58

Diyarbakır Şubemiz, 8. Ortadoğu İnşaat Fuarı etkinlikleri kapsamında akademisyenler, inşaat mühendisleri ve mühendis adaylarının katılımıyla “Deprem ve Küresel İklim Değişikliği” paneli gerçekleştirdi.

TÜYAP tarafından organize edilen ve destekçileri arasında İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi`nin de bulunduğu "8.Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri, Elektrik Sistemleri Malzemeleri ve Otomasyon, Asansör, İş ve İnşaat Makineleri, Doğalgaz, Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Tesisat Malzemeleri Fuarı", ikinci gününde devam ediyor. Diyarbakır Şubemiz, fuar etkinlikleri kapsamında "Deprem ve Küresel İklim Değişikliği" konulu panel gerçekleştirdi. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi`nin salonundaki panele, Şubemiz Eşbaşkanı Nihat Noyan, Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler, inşaat mühendisleri ve Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü`nde okuyan mühendis adayları katıldı.

Panelde, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Z. Fuat Toprak, "Küresel İklim Değişikliği Üzerinde Bilimsel Yaklaşımlar" konulu sunum yaptı. Küresel ısınma ile dünyanın ateşinin yükseldiğini ve gidecek yerlerinin olmadığını belirten Prof. Dr. Toprak, "Küresel iklim değişikliği konusu yaklaşık son 40 yıldır, küresel boyutta bilim insanları, çevreci gruplar, sivil toplum örgütleri, politikacılar ve işadamları arasında tartışılmaktadır. Hükümetler arası İklim Değişikliği Panelleri (IPCC), Kyoto Protokolü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) bu tartışmaların sonucu ortaya çıkmıştır" dedi.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise "Yapıcıların Depreme Karşı Güçlendirme Yöntemleri" başlıklı sunumunda, depremlerin doğal olduğunu, insanların bunu afete çevirdiğini kaydederek, "Yapıların güçlendirilmesi için iyi tespit edilmesi gerekiyor. Doğru bir tedavi ile yapılar güçlendirilmelidir" diye konuştu.

Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu da "Ortadoğu`nun Tektonik Yapısı ve Depremselliği" başlıklı sunumunda, Ortadoğu`daki deprem fay hatları ve nedenleri üzerinde durdu.

Panelin sonunda Şubemiz Eşbaşkanı Nihat Noyan, panelde sunum yapan akademisyenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Panelin ardından Prof. Dr. Toprak, Doç. Dr. Bedirhanoğlu ve Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, Şubemizin fuarda açtığı standı ziyaret etti.


Okunma Sayısı: 109

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır