NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ DİYARBAKIR ŞUBEMİZİN 23. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 MART 2019, SALI   

28

DİYARBAKIR ŞUBEMİZİN 23. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

    Yayına Giriş Tarihi: 17.02.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 17.02.2018 15:11:40  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.02.2018 14:43:51

Diyarbakır Şubemizin 23. Dönem Genel Kurulu, üyelerimiz ve konukların katılımıyla Şube Konferans Salonu’nda başladı. 18 Şubat Pazar günü yapılacak seçimlerle tamamlanacak olan Genel Kurul’da konuşan Şube Başkanımız Rojda Varhan, proje denetimlerinin bağımsız olan meslek odalarının elinden alındığını belirterek, bilimin ışığında ülkelerine, mesleklerine ve meslektaşlarına sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi`nin 23. Dönem Genel Kurulu,  Şube Konferans Salonu`nda başladı. Genel Kurula, Şube Başkanımız Rojda Varhan, Şubemiz Yönetim Kurulu Üyeleri, eski Şube Başkanları Turan Kapan ve Tansel Önal, Şubemize bağlı Temsilcilik Kurulları, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu bileşeni odaların temsilcileri, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ile çok sayıda üyemiz katıldı. Başkanlık divanının oluşturulmasıyla başlayan Genel Kurul, saygı duruşu ile devam etti.

‘Acele Kamulaştırma` kararı

Genel Kurul`da konuşan Şube Başkanımız Rojda Varhan, Diyarbakır Şubesi`nin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 22. Dönem içerisinde birçok gelişmeler yaşandığını hatırlatarak,  "Ülkede ifade özgürlüğünün kısıtlanması parlamenter sistemin devre dışı bırakılması kent yıkımlarının yaşandığı ve her defasında yenilenen OHAL süreciyle birlikte KHK`lar ile alınan kararların hayata geçirildiği bir atmosferi solumaktayız" dedi.

Aralık 2015`ten bu yana Sur ilçesinin bazı mahallelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının devam ettiğini,  Bakanlar Kurulu`nun "acele kamulaştırma" kararıyla 6 mahallede 3 bin 569 yapının yıkıldığını belirten Varhan, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu`nun hazırladığı kapsamlı Sur Raporu ile tarihi ilçenin asıl olarak çatışmalardan sonra yok edildiği uydu görüntüleriyle tespit edildiğine dikkat çekti.

‘Hizmetin ruhuna aykırıdır`

Meslek odaları olarak kentlerin tarihini korumak için mücadele verdiklerini ifade eden Varhan, "Yine meslek alanımızla yakından ilgili olan yapı denetim sistemi çıkarılan veya düzenlenen yasalarla yapboz tahtasına dönüştürüldü. Yapılan bu değişiklikler bir fayda getirmediği gibi sistemin kuruluş mantığı işleyişini de sorunlu bir hale getirdi. Biz bu sistemin bir kamu hizmeti olarak kabul edilmesi ve uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü denetim kuruluşunun ücretini, denetlemekle sorumlu olduğu müteahhit veya mal sahibinden alması hizmetin ruhuna aykırıdır" şeklinde konuştu.

‘Yapılar denetimden çıkarıldı`

Odalarının bir başka asli görevlerinden birinin de kentteki yapı stokunun sağlam, güvenilir ve konforlu olmasını sağlamak olduğunu kaydeden Varhan, "Bu yapıların henüz daha proje aşamasındayken odalarımız tarafından yapılan kontroller, Diyarbakır şehrindeki Belediyelere kayyumların atanması ile birlikte denetimden çıkarıldı. Bununla hem proje denetimleri bağımsız olan meslek odalarının elinden alındı hem de meslek odalarına ekonomik açıdan gelirlerine müdahale etmek istendi" dedi.

‘Mühendisler ihraç edildi`

15 Temmuz 2016 yılındaki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ve devamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK), binlercesi birlikleri TMMOB`a bağlı odaların üyeleri mühendis, mimar ve şehir plancısı olmak üzere yüzbinlerce kişinin kamu hizmetlerinden ihraç edildiğine işaret eden Varhan, konuşmasına şöyle devam etti: "İhraçlara karşı yargı yolları da kapatıldı. Bölgemiz başta olmak üzere birçok kent ve ilçede halk iradesiyle seçilen belediye başkanları görevden alındı; vekiller ise dokunulmazlıkları düşürülerek tutuklandı. Görevden alınan belediye başkanları yerine kayyum atandı, İstanbul ve Ankara gibi metropol kentlerde ise belediye başkanları istifa ettirilerek, yerlerine belediye meclislerinden üyeler seçildi. Kayyum atanan ve görevden alınan belediye başkanlarına baktığımızda bugün Türkiye nüfusunun yüzde 43`ü seçmediği belediye başkanları tarafından yönetilmektedir."

‘Çağdaş toplum örgütlü toplumdur`

Tüm bu gelişmeler bugün de olduğu gibi devam ederken, Şubelerinin 22. Döneminde, kentteki kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerini, kentin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla ziyaret ettiklerini ifade eden Varhan, "Şubemize bağlı bulanan 9 ildeki temsilciliklerimizi ziyaret ederek, meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya çalıştık. Şube olarak meslektaşlarımızı, meslek alanındaki yeni gelişmelerden haberdar etmek ve onların gelişimlerini sağlamak amacıyla Meslek İçi Eğitimler kapsamında seminerler, söyleşiler, kurslar ve eğitimler düzenledik. Şubemiz Diyarbakır ile Odamızın Adana, Gaziantep, Hatay, Konya ve Mersin Şubeleri tarafından düzenlenen Örgütlenme Çalıştayını, 18 Mart 2017 tarihinde Mersin`de gerçekleştirdik. Burada, ‘Çağdaş toplum örgütlü toplumdur` sözünden hareketle mesleğimizin dünü, bugünü ve geleceğine yönelik değerlendirmeler yaptık, inşaat mühendisliği eğitiminin bugün ulaşmış olduğu durumu değerlendirdik. Odamızın mevcut örgüt yapısı ve işleyişi hakkında görüş alışverişlerinde bulunduk."

‘Bilimden yana olacağız`

Yaptığımız çalışmalarla dün olduğu gibi bugün de bilimden ve toplumdan yana duruşlarından taviz vermeyeceklerini kaydeden Varhan, bilimin ışığında ülkelerine, mesleklerine ve meslektaşlarına sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. Varhan, "İnşaat mühendisleri olarak yeni dönemde OHAL`in kaldırıldığı, Meclis`in çalıştırıldığı, ülkedeki gerilimin yatıştırıldığı, herkesin barış ve kardeşlik içinde yaşayacağı bir iklimi umut ediyoruz" diye konuştu.

Konuklar konuştu

Varhan`ın konuşmasının ardından konukların konuşmalarına geçildi.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, inşaat mühendisi olarak yapılacak çalışmalarda meslektaşlarıyla dayanışma içinde olacağını söyledi.

Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şerefhan Aydın, çok zorlu bir süreç yaşadıklarını belirterek, Sur`da olduğu gibi şimdi de savaşın Afrin`de kendini gösterdiğini kaydetti. Sur, Nusaybin ve diğer ilçelerde nasıl hasar tespit çalışmaları yaptılarsa bölgelerinin bir parçası olan Afrin`e de savaşın ardından teknik ve mesleki desteği sunacaklarını belirten Aydın, yeni seçilecek yönetim kurulu üyelerine başarılar diledi.

Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Doğan Hatun, Genel Kurulu selamlayarak, iki yıl içinde güçleri doğrultusunda çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Bölgede savaşın bitmediğini ifade Hatun, "Bundan sonra da nerede bir sorun varsa yine güçleri oranında mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Harita Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Sayman Üyesi Ramazan Akkoç, önlerindeki dönemin geçmiş dönemden daha çetin geçeceğini belirterek, yönetime seçileceklere başarılar diledi.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Orak, bu dönemde TMMOB İKK bünyesinde güzel çalışmalar yürüttüklerini belirterek, savaşın yaşandığı kentlerde durum tespitinin yanında hasar tespit çalışmaları yaptıklarını, yakın zamanda da Sur Raporu`nu hazırladıklarını söyledi. Diğer kentleri de kapsayan çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Orak, bunlara ilişkin de rapor hazırlayacaklarını ifade etti.

Şubemiz eski Başkanı Tansel Önal, alt yapısı olmadan teknik üniversitelerin açılmaması gerektiğini kaydetti.

Elazığ Temsilcimiz Hıdır Kaya, meslek odalarına yönelik yapılan müdahaleleri eleştirirken, Siirt Temsilcimiz Vehbi Yılmaz ise mühendislerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

‘Demokrasiyi işletmek gerekiyor`

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu da eleştiriye açık bir toplum olmadıklarını hatırlatarak, tüm çalışmalarda demokrasiyi işletmek gerektiğine dikkat çekti. Odanın yeni yönetiminden yenilikler ve çok faaliyetler beklediklerini ifade eden Bedirhanoğlu, mühendislere iş imkanı sağlama etkinliklerinin düzenlenmesini istediklerini söyledi.

Genel Kurul`da daha sonra Çalışma Raporu, Şube Sekreter Üyemiz Murat Demir tarafından okunarak değerlendirildi.

Genel Kurul, 18 Şubat Pazar günü yapılacak seçimle devam edecek.


Okunma Sayısı: 175

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır