NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TMMOB 5. KADIN KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 ŞUBAT 2020, PAZAR   

27

TMMOB 5. KADIN KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 27.11.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 27.11.2017 13:53:19  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 27.11.2017 13:52:17

TMMOB 5. Kadın Kurultayı, `OHAL’de Kadınız` başlığıyla mühendis, mimar ve şehir plancısı kadınların katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Tartışmaların yürütüldüğü, çözüm önerilerinin ortaya konulduğu Kurultay’da TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu, OHAL ve çıkarılan KHK’ların mühendis, mimar, şehir plancısı kadınlara yansımaları konusunda sunum yaptı.

TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından ilki 2009 yılında düzenlenen TMMOB Kadın Kurultayı`nın beşincisi, "OHAL`de Kadınız" başlığıyla İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Toplantı Salonu`nda 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde yapıldı. Kurultaya, Diyarbakır Şube Başkanımız Rojda Varhan, TMMOB Kadın Çalışma Grubu Başkanı Hanze Gürkaş ile TMMOB`a bağlı odaların kadın yönetici ve üyeleri katıldı. Kısa film gösterimi ile başlayan Kurultay, TMMOB Kadın Çalışma Grubu Başkanı Hanze Gürkaş`ın açılış konuşmasıyla devam etti. TMMOB Genel Kurulu kararı doğrultusunda; kadın çalışmalarının sürekliliğinin sağlanması, kadın politikalarının üretilmesi ve yaygınlaştırılması, MMŞP kadınların gerek iş hayatında, gerekse toplumsal yaşamda karşı karşıya kaldıkları sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla bu yıl 5. Kadın Kurultayı`nı gerçekleştirdiklerini belirten Gürkaş, "Sivil inisiyatiflerin ve kadınların özgürlük, eşitlik demokrasi için örgütlenmesinin engellenmesi, hak, hukuk ve adalete sığmayan tüm uygulamalar, OHAL`e sığınarak meşrulaştırılmaya çalışılıyor. OHAL döneminde siyasi parti başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler, sanatçılar, sosyal medya kullanıcıları cezaevlerine kapatıldı. Kadınların yüzyıllardır süren haklı mücadelesiyle, özgürlüklerini OHAL`e, AKP`nin tek adam rejimine terk etmeyecek, demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük ve laiklik için mücadeleyi büyüteceğiz! Şimdi, sözümüzü söyleme, gücümüzü gösterme zamanı..." dedi.

TMMOB 5. Kadın Kurultayı programı çerçevesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla hazırlanan "OHAL`de Her Halde Karanlığa Teslim Olmayacağız" başlıklı basın açıklaması geniş katılımla gerçekleştirildi.

Sunumlar gerçekleştirildi

İki gün süren Kurultay`da, "TMMOB`de Kadın Örgütlenmesi", "Kamu Kurumları ve Özel Kuruluşlarda, Yer Altı, Arazi, Şantiye, Fabrika, Ofis vb. İşyerlerinde Çalışan MMŞP Kadınların Çalışma Yaşamında Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri", "Eğitimde Cinsiyetçilik" konularında tartışmalar yürütüldü, sunumlar gerçekleştirildi, çözüm önerileri ortaya konuldu.

OHAL`de mühendis ve mimarlar

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu da "Olağanüstü Hal Koşulları, Kanun Hükmünde Kararnameler İle Yapılan Düzenlemeler ve İşten Atmalar, Anayasa Değişikliği, Savaş Koşulları, Zorlu Göç vb. Güncel Siyasal Gelişmelerin TMMOB Örgütlülüğüne ve Mühendis, Mimar, Şehir Plancı Kadınlarına Yansımaları" konusunda sunum yaptı.

İnsanlar yerlerinden edildi

HDP`nin 7 Haziran 2015`teki seçim öncesi Diyarbakır`da düzenlediği mitinge yönelik bombalı saldırı ile 20 Temmuz 2015`teki Suruç ve 10 Ekim 2015`teki Ankara katliamlarına dikkat çekilen sunumda, 16 Ağustos 2015`ten 1 Kasım 2017 tarihine kadar geçen süre içerisinde toplam 11 il ve en az 47 ilçede resmi olarak tespit edilebilen en az 268 sokağa çıkma yasağı ilanının gerçekleştiği haritalı olarak gösterildi.  Sunumda, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği`nin hazırladığı rapora göre, bölgede yaşanan süreçten etkilenen yaklaşık yarım milyon insanın yerinden olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Yerinden olmuş nüfusun civardaki mahallelere, kasaba ve köylere veya Türkiye`nin diğer bölgelerine taşındığının ifade edildiği sunumda, bu insanlara sağlanan yardımların ise çok kısıtlı olduğuna dikkat çekildi.

Kentler yıkıldı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği`nin, bölgede yıkılan şehirlere ilişkin Şubat 2017 tarihinde yayınladığı rapora işaret edilen sunumda, "Temmuz 2015`te başlayan güvenlik operasyonları adı altında bölgemizde konutlara, işletmelere ve kamu binaları ile kamu alanlarına, özellikle Mardin ilinin Nusaybin ilçesinde ve Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde asgari hasardan, kapsamlı yıkıma kadar ciddi hasarlar vermiştir. Söz konusu yerlerdeki bombardımanlar, rapor edildiği üzere, şehirlerdeki nüfusu, mülkiyet yapısını ve mimari karakteri bütünüyle, kalıcı şekilde değiştirmiştir. Yok edilen konutlara ilişkin kapsamlı istatistikler bulunmasa da BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından temin edilen uydu görüntülerinin analizi, bölgede meydana gelen büyük hasarları ortaya koymaktadır. En büyük hasarı alan bölgelerden bazıları Mardin ilinin Nusaybin, Derik ve Dargeçit ilçeleri, Diyarbakır`ın Sur, Bismil ve Dicle ilçeleri ve Şırnak`ın Cizre ve Silopi ilçeleridir. Yıkım faaliyetlerinin 2016`nın baharında yoğunlaşmıştır ve Ağustos ayında yasaklı mahallelerdeki yapılar tamamen yıkılmış olup; dümdüz bir alana dönüştürülmüştür.  Diyarbakır`ın 2000 yıllık şehir merkezinde bulunan üç hektarlık (veya 30.000 m2 `lik) tarihi kentsel yapılaşma dokusu, halkın rızasının dışında 2016 Ağustos ayı itibariyle yerle bir edilmiştir. 2016 Ocak ayından Ağustos ayına kadar geçen sekiz aylık dönem boyunca yerle bir edilen kentsel yapının büyüklüğü yaklaşık 18,7 hektardır. Sur ilçesindeki toplam 120.000 nüfusun yaklaşık 45.000`i raporda belirtildiği üzere, bölgeden zorunlu göç etmek zorunda kalmışlardır" denildi.

Sunumda, TMMOB bileşenleri ve Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği tarafından yıkılan kentlerde  hasar tespit çalışmaları kapsamında yaşanan hak ihlalleri ve mekânsal yıkımların kayıt altına alındığı vurgulandı.

Kayyım atamaları

Eylül 2016 tarihinden itibaren Demokratik Bölgeler Partili 103 belediyenin 86`sında halkın iradesine darbe yapılarak seçilmiş belediye eş başkanlarının hukuksuz bir şekilde görevlerinden alındığı ve o belediyelere kayyım atandığı belirtilen sunumda, "Kayyımlarla birlikte kentlerin tarih ve belleklerini simgeleyen cadde ve park isimleri, anıtlar, heykeller, hatta sadece kendi anadilimizde yazılı olan tabelalara dahi tahammülsüzlük gösterilmiştir" diye kaydedildi.

3 bin mühendis ve mimar ihraç edildi

Son bir yılda çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle 130 bine yakın kamu emekçisi hukuksuz biçimde işinden atıldığı vurgulanan sunumda, "Hukuksuz ve keyfi biçimde görevlerinden ihraç edilenlerin arasında, içlerinde Birliğimize bağlı odaların şube yöneticilerinin de bulunduğu 3 binin üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısı da yer almıştır. Sadece Diyarbakır`da 29`u şube yöneticimiz olmak üzere toplam 191 mühendis, mimar ve şehir plancısı ihraç edilmiştir. İhraç edilen üyelerimizin büyük bir çoğunluğu şu an da kendi meslek alanları dışında çalışmak zorunda bırakılmışlardır. Yaşanan tüm bu hukuksuz süreçlerin karşısında bir kez daha kadınlar olarak mücadeleyi büyüteceğimizi ve her alanda eşit ve özgür yaşamın mihenk taşları olarak yer alacağımızı belirtiyoruz" denildi.

Kurultay, hazırlanan Sonuç Bildirgesi`nin açıklanmasıyla sona erdi.


Okunma Sayısı: 142

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.