NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TMMOB AMED 5. KADIN YEREL KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 ŞUBAT 2020, ÇARŞAMBA   

42

TMMOB AMED 5. KADIN YEREL KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 10.10.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.10.2017 12:28:34  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.10.2017 12:25:18

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu, “TMMOB Amed 5. Kadın Yerel Kurultayı” gerçekleştirdi. Kadınlar kurultayın ardından Suriçi`nin Alipaşa ve Lalebey mahallelerini ziyaret etti, yıkımın gölgesinde kadınlarla görüştü.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu, 7-8 Ekim tarihlerinde "TMMOB Amed 5. Kadın Yerel Kurultayı" düzenledi. Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi`ndeki kurultaya, Şubemiz Yönetim Kurulu Üyeleri, TMMOB`a bağlı odaların kadın yöneticileri ve üyeleri, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, öğrenciler ve çok sayıda konuk katıldı. 

Açılış konuşmalarıyla başlayan ve 3 oturum şeklinde devam eden kurultayda, "TMMOB`de Kadın Örgütlülüğü/Kamu Kuruluşları ve Özel Sektörde Kadın Olmak", "Eğitimde Cinsiyetçilik" başlıklı sunum, "OHAL Koşulları, KHK`ler Anayasa Değişliği, Savaş Koşulları, Zorunlu Göç vb." konularda sunumlar gerçekleştirildi.

Yıkılan mahallelere ziyaret

Kurultayın ilk günü, katılımcılara plaket takdimi ile sona erdi. Kurultayın ikinci gününde ise kadınlar,  yıkımın devam ettiği Suriçi`nin Alipaşa ve Lalebey mahallelerini ziyaret etti. Yıkımın gölgesinde kadınlarla görüşen ve olup bitenleri dinleyen heyet, yazılı açıklama yaptı.

‘Devletin asli görevidir`

Alipaşa Mahallesi`nde yaşanan insanlık dramına, tarihi ve kültürel mirasın yok edilişine tanıklık edildiğinin vurgulandığı açıklamada, "Mühendis, mimar şehir plancısı kadınlar olarak insanlarımızın zorla yerlerinden yurtlarından edilmesine, evlerinden ayrılmalarına zorlamak için elektriklerinin sularının kesilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz. Bir devletin asli görevi tüm vatandaşlarının barınma hakkını korumaktır. Bu anayasal bir zorunluluktur" denildi.

Tarihi kültürel bir mirasın gelecek kuşaklara korunarak aktarılmasının devletin asli görevi olduğunun belirtildiği açıklamada, "Elbette ki burada yaşayan insanların yaşam koşulları, düzeltilmeli, evleri yaşanabilir hale getirilmelidir. Dünya örneklerinde bu uygulama kültürel sit alanı içinde yaşayan insanların orada yaşamasına olanak tanıyacak şekilde yapılır" diye kaydedildi.  

‘Bu yanlıştan dönün`

Sur`un iktidarın dar politik hesaplarına ve ranta kurban edilemeyecek kadar önemli bir kültürel miras olduğuna işaret edilen açıklamada, "TMMOB ve İKK Kadın Çalışma Gurubu üyesi kadınlar olarak siyasi iktidarı bir an önce bu yanlış hesaptan dönmeye çağırıyoruz" denildi.


Okunma Sayısı: 78

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.