NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ŞUBEMİZ, SÜRDÜRÜLEBİLİR YEŞİL BİNALAR, ŞEHİRLER VE SİSMİK GÜÇLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLEDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 OCAK 2020, CUMA   

46

ŞUBEMİZ, SÜRDÜRÜLEBİLİR YEŞİL BİNALAR, ŞEHİRLER VE SİSMİK GÜÇLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLEDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 30.09.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 30.09.2017 15:03:02  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 30.09.2017 14:58:28

Diyarbakır Şubemiz, “Sürdürülebilir yeşil binalar, şehirler ve sismik güçlendirme” semineri düzenledi. Dr. Duygu Erten, şehirlerin yeşil olması gerektiğini belirtirken, Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise Türkiye ve dünyadaki güçlendirme teknikleri ve uygulamalarını anlattı.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi, Meslek İçi Eğitim kapsamında "Sürdürülebilir yeşil binalar, şehirler ve sismik güçlendirme" semineri düzenledi. İMO Diyarbakır Şubesi Konferans Salonu`nda Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ve Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Duygu Erten tarafından verilen seminere, Şubemiz Yönetim Kurulu Üyeleri, inşaat mühendisleri ve DÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü`nü okuyan öğrenciler katıldı.

Şubemiz Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Demir, inşaat mühendisleri ve mühendis adaylarına yönelik eğitim seminerleri düzenlediklerini belirterek, semineri veren öğretim görevlileri ile seminere katılan inşaat mühendisleri ve öğrencilere teşekkür etti.

‘Şehirlerimiz yeşil olmalıdır`

Seminerde, "Sürdürülebilir yeşil binalar, şehirler" başlığını anlatan Dr. Erten, Ulusal Enerji Eylem Planı`nı anlatarak, "Biz neden artık bu yeşilden fazla da gönüllü olarak bahsedemeyeceğiz. Çünkü ciddi yaptırımlar gelecek. Belediyelerden başlayarak sürdürülebilir ulaşım, binalar, atık tüketimi ve altyapılar, gündemimize düşecek. Bunun için de tüm belediyeler stratejik olarak iklim eylem planları hazırlamak durumdalar. Zaten son sel felaketleri bu çalışmaların hiçbir fantezi olmadığı, olmazsa olmaz olduğunu bize gösterdi. Yeşil binalarda karbosanı düşürmede en önemli aracı inşaat sektörünün, tabi ki bina bazında bina binaiçinden çıkamayız. Aslında şehirlerimiz yeşil olmalıdır" dedi.

Dr. Erten, yeşil şehirler konusunda lider ülkelerin yaptığı çalışmalara dikkat çekerek, Türkiye`de yeşil şehirler konusunda yapılan çalışmalara değindi.

Sismik güçlendirme

İnşaat mühendislerine "Sismik güçlendirme" konusunda bilgi veren Doç. Dr. Bedirhanoğlu ise depreme karşı binaların güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, yeşil bina yapmadan ya da binayı ekolojik hale getirmeden önce binanın sağlam olup olmadığına bakmak gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Bedirhanoğlu, Türkiye ve dünyadaki güçlendirme teknikleri ve uygulamalarını anlattı. 


Okunma Sayısı: 146

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır