NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ genç-İMO 9. YAZ EĞİTİM KAMPI TAMAMLANDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

23 EYLÜL 2018, PAZAR   

31

genç-İMO 9. YAZ EĞİTİM KAMPI TAMAMLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 29.09.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 29.09.2017 12:36:14  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 29.09.2017 12:32:20

genç-İMO 9. Yaz Eğitim Kampı, 13-19 Eylül 2017 tarihlerinde Seferihisar-İzmir’de düzenlendi. Eğitim kampına katılan çok sayıda mühendis adayı, mesleki ve toplumsal içerikli konuları düzenlenen seminer veya söyleşilerde tartıştı.

İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 9. Yaz Eğitim Kampı, 13-19 Eylül 2017 tarihlerinde Seferihisar – İzmir`de düzenlendi. Eğitim kampına; İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Diyarbakır Şubemiz Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir ile İMO Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Öğrencilerin kolektif dayanışma içerisinde paylaşım kültürü üretme amacıyla düzenlenen eğitim kampı boyunca her gün mesleki ve toplumsal içerikli konular seminer veya söyleşilerle tartışıldı. Ülkenin dört bir yanından gelen genç-İMO üyeleri mesleğimizle ilgili birçok konuyu akademisyenlerden ve İnşaat Mühendisleri Odası`na emek ve gönül vermiş meslektaşlarımızdan dinledi.

Mühendislikte kadın

Kampın ilk günü çeşitli üniversitelerinden gelen öğrencilerle tanışma toplantısı düzenlendi. Atölyeler ve atölye hocaları tanıtıldı. Daha sonra "Mühendislikte ve Toplumsal Yaşamda Kadın" semineri, konuşmacı Hande Gazey tarafından anlatıldı. Toplumsal cinsiyetçiliğe öğrencilerin sorularıyla değinildi. Bu konular hakkında fikirler beyan edildi, sorular soruldu ve tartışma ortamı oluşturuldu. Akşam yemeğinin ardından Şantiye Tozu tiyatro ekibi tarafından "Asiye Nasıl Kurtulur?" oyunu gösterildi. Tiyatrodan sonra öğrenciler, verilen boş zaman diliminde sahilde vakit geçirdi.

‘Bilime ve bilgiye başvurulmuyor`

2. gün sabah Tamer Özşeker`in eğitmenliğinde eğlenceli bir spor yapıp güne başlayan öğrenciler sporun hemen bitiminde mıntıka temizliği yaparak yaşam alanlarını kendileri temizledi. İlerleyen saatlerde İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, TMMOB ve Oda politikaları hakkında seminer verip öğrencilerin sorularını yanıtladı. Cemal Gökçe, projelerde bilime ve bilgiye başvurulmadığına dikkat çekti. Öğlen yemeğinden sonra Pamukkale Üniversitesinde akademisyen olan Prof. Dr. Soner Haldenbilen, öğrencilere ulaştırma politikaları hakkında bilgiler verip ulaşımdaki özel araç kullanımına dikkat çekti. Haldenbilen, "Bir ülkenin gelişebilmesi için insanların özel araçtan çok toplu taşımayı kullanması gerekmektedir" dedi. Soner Haldenbilen`in konuşmasının ardından öğrenciler serbest zamanlarını oyunlar oynayarak kullandı. Serbest zamandan sonra Tamer Özşeker`in eşliğinde Farkındalık eğitimine geçildi. Toplumsal Ayrımcılıkları daha iyi anlamak için bazı oyunlar oynandı.  Farkındalık eğitiminden sonra atölye çalışmalarına geçildi.

Tartışma grupları

3. gün kahvaltıdan sonra Beste Ardıç Arslan yönetiminde "İşçi Sağlığı ve iş Güvenliği" semineriyle program devam etti. Öğle yemeği sonrasında çeşitli konularda öğrenciler ve yöneticilerin bir araya geldiği tartışma grupları kuruldu. Tartışma gruplarından sonra atölye çalışmaları yapıldı. Günün son etkinliği olarak Babamın Kanatları filmi izletildi.

 Farkındalık eğitimi

4. gün, kahvaltının ardından farkındalık eğitimine geçildi, oyunlar oynandı ve tartışmalar yürütüldü. Öğle yemeğinden sonra atölye çalışmalarıyla devam edildi. Ardından Işıl Özgentürk`ün konuk olduğu, 1968 kuşağı öğrenci hareketi söyleşisi yapıldı. İlerleyen saatlerde iki oturumdan oluşan genç-İMO Forumu düzenlendi. İlk oturumda genç İMO`nun geliştirilmesi ve daha çok örgütlenmesi için fikir alış verişi yapıldı. İkinci oturumda ise eleştiriler alındı.

5. gün Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yerel yönetimler üzerine konuşulan seminer gerçekleştirildi. Yine tartışma grupları oluşturularak öğrenciler ve İMO Yöneticileri konuşma fırsatı buldu.  Öğleden sonra edebiyat ve sanat konusu, gazeteci ve yazar Barış İnce`nin konuk olduğu söyleşide ele alındı. İnce, gazetecilerin maruz kaldığı baskılara dikkat çekti. Daha sonra sosyal etkinlik saatinde ekipler halinde oynan oyunla programa devam edildi. Gece atölye çalışmaları ve serbest zamanla sonlandı.

Kampta sinema atölyesi Tamer Özşeker, halk oyunları atölyesi Ebru Öztürk, fotoğraf atölyesi Baki Remzi Suiçmez, felsefe atölyesi Şafak Altan ve gazetecilik atölyesi Mehmet Bilber eğitmenliğinde gerçekleştirildi.

Kampın son günü olan 6. gün atölye çalışmaları, farkındalık eğitimi ve tüm atölyelerin kamp boyunca hazırlıklarını sergiledikleri kapanış gecesiyle sonlandı.


Okunma Sayısı: 175

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır