TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ DİYARBAKIR’DA YIKILMA TEHLİKESİ BULUNAN BİNLERCE YAPI BULUNUYOR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 NİSAN 2020, CUMARTESİ   

49

DİYARBAKIR’DA YIKILMA TEHLİKESİ BULUNAN BİNLERCE YAPI BULUNUYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 04.08.2017   Güncellenme Zamanı: 04.08.2017 19:19:01  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 04.08.2017 19:16:37

Diyarbakır Şubemiz, Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi’nde bir binanın yıkılması, iki binanın da hasar görmesine dikkat çekerek, “Yıkılan Gökdağ Apartmanı gibi kentimizde binlerce yapı bulunmaktadır. Yetkililerin, bu olaydan ders çıkarıp enerjilerini, kentimizde özellikle yüksek katlı ve mühendislik hizmetinden yoksun bir şekilde imal edilen yapıların tespit edilmesine harcaması gerekmektedir” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi, Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi`nde yıkılan binaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi`nin Şehitlik Caddesi 2. Sokak`ta bulunan yığma 6 katlı Gökdağ Apartmanı`nın 2 Ağustos`ta gece 22.30 civarında yıkıldığı ve bina etrafında bulunan Figan ve Girne apartmanlarında hasar oluştuğu belirtilerek, "Gökdağ Apartmanı ve etrafındaki yapıların önceden boşaltılmış olması, olası bir facianın önüne geçmiş olsa da yıkılmaya yüz tutmuş yapının kontrollü bir şekilde yıkılmasında geç kalınması, hem diğer yapıların hasar görmesine hem de etrafındaki yapılarda yaşayan vatandaşların mağdur olmasına neden olmuştur. Yine de yapıların önceden boşaltılması ve sonucunda can kaybı olmaması sevindiricidir" denildi.

‘Binlerce yapı var`

Kentte yıkılma tehlikesi bulunan binlerce yapının olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Ancak Gökdağ Apartmanı`nın bu şekilde yıkılması bir gerçeği yüzümüze tokat gibi çarpmaktadır. Gökdağ Apartmanı gibi kentimizde binlerce yapı bulunmaktadır. Bu ve benzeri yapılar, bu gün yıkılmamış olabilirler, ancak yarın bunlar yıkılmaya yüz tutacak ve binlerce insanın hayatına mal olma tehlikesi bulunmaktadır" diye kaydedildi.

‘Yetkililer ders çıkarsın`

Tarihi Sur ilçesindeki yapıların yıkımına da işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: "Bu olaydan yetkililerin ders çıkarması, enerjilerini Alipaşa ve Lalebey mahallelerindeki tek katlı yapıları yıkmaya harcamak yerine; kentimizde özellikle yüksek katlı ve mühendislik hizmetinden yoksun bir şekilde imal edilen yapıları tespit edilmesine ve kentsel döşüm uygulamasını rant odağından kurtarıp halkın can ve mal güvenliğini sağlayacak bu tür alanlarda kullanması gerekmektedir."


Okunma Sayısı: 207

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.