NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ DİYARBAKIR’DA 1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 MAYIS 2018, PAZAR   

8

DİYARBAKIR’DA 1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 03.05.2017   Güncellenme Zamanı: 03.05.2017 11:20:58  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 03.05.2017 11:19:18

Diyarbakır’da 1 Mayıs İşçi Bayramı, 5 Haziran Meydanı’nda binlerce emekçinin katıldığı mitingle kutlandı. Emekçiler, OHAL uygulaması kaldırılarak Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) son verilmesini istedi.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, DİSK, KESK ve TTB tarafından 1 Mayıs İşçi Bayramı, 5 Haziran Meydanı`nda (İstasyon Meydanı) kutlandı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı mitinge, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şube yöneticilerimiz ile TMMOB`a bağlı odaların temsilcileri ve üyeleri ile KESK, DİSK, TTB yöneticileri ve üyeleri katıldı. Kutlamanın yapıldığı meydana Kürtçe ve Türkçe "Yaşasın 1 Mayıs", "KHK`lara hayır", "Özgür emek, özgür toplum", "657 sizin olsun, alanlar bizimdir", "Hayır daha bitmedi, mücadeleye devam", "OHAL`de direneceğiz, her halde direneceğiz" yazılı pankartlar asıldı. TMMOB`a bağlı Oda üyesi mühendis, mimar ve şehir plancıları, "TMMOB" yazılı bayraklar açarak Ofis Kavşağı`ndan miting meydanına kadar yürüdü. Miting, 1 Mayıs 1977 ve 10 Ekim 2015 Ankara Tren Garı katliamında yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başladı.

Konuşmalar yapıldı

Mitingde sırasıyla BES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Bedirhan Çetinkaya, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şehmus Gökalp ile KHK ile ihraç edilen Diyarbakır Tabip Odası Eşbaşkanı Yakup Altaş konuştu.

OHAL ve KHK`lara tepki

1 Mayıs`ın kutlandığı konuşmalarda, OHAL`in sürdürülmesi ve KHK`lar ile işçi ve emekçilerin ihraç edilmesine tepki gösterildi. Konuşmalarda, "KHK`lere bir kez daha ‘Hayır` diyoruz. Anti demokratik uygulamalara teslim olmayacağız. Demokratik cumhuriyetin inşası için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. KHK ile emekçilerin ihraç edilmesine, milletvekillerinin tutuklanmasına, belediyelere kayyum atanmalarına, adaletin yok edilmesine, düşünce ve ifade hakkının ayaklar altına alınmasına karşı ‘Hayır` diyoruz" denildi.

Emekçiler halay çekti

Konuşmaların ardından Eğitim Sen ve SES Müzik Grubu ile sanatçılar Halimi Ömeri ve Azad Bedran sahne aldı. Seslendirilen ezgiler eşliğinde işçi ve emekçiler halay çekti.


Okunma Sayısı: 83

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır