NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 1 MAYIS; BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 EKİM 2019, PERŞEMBE   

24

1 MAYIS; BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 28.04.2017   Güncellenme Zamanı: 28.04.2017 13:40:30  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.04.2017 13:39:55

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULUNUN, 1 MAYIS; BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ NEDENİYLE YAPTIĞI AÇIKLAMA. 28.04.2017

1 MAYIS; BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Amerikalı işçilerin 8 saatlik iş günü talebiyle, 1886 yılında başlattığı eylemlere düzenlenen saldırının yıl dönümü olan 1 Mayıs, 1889 yılında İkinci Enternasyonalin kararıyla işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak ilan edildi.

1 Mayıs Türkiye`de uzun yıllar yasaklı olurken, 1977 yılında Taksim`de yapılan kutlamalara düzenlenen saldırıyla Taksim 1 Mayısı, tarihe ‘Kanlı 1 Mayıs` olarak geçmiştir. Ekonomik ve demokratik hakları için Taksim Meydanında buluşan 500 bin emekçinin üzerine kurşunlar sıkılmış, saldırıda 34 işçi hayatını kaybetmiştir.

Bugün Türkiye`de, yaklaşık 150 yıllık tarihi olan 8 saatlik iş günü talebi halen uygulanmamakta, işçiler 12 saate kadar sağlıksız, güvencesiz koşullarda çalıştırılmaktadır. Türkiye işçi cinayetlerinde Avrupa`da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Taşeron sistemiyle; güvencesiz-geleceksiz bir çalışma hayatı sunulmakta, işçilerin tüm ekonomik-sosyal hakları yok edilmektedir. Milyonlarca işçi kayıtsız olarak çalıştırılmaktadır; 2 milyon çocuk ekmek parası için çalışmak zorundadır. En yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,5`e yükselirken, en düşük gelire sahip yüzde 20`lik grubun aldığı pay yüzde 6.1`e kadar düşmüştür.

Kadın cinayetleri her gün artarak devam etmektedir.

Kentlerimiz, halk için değil rant için dönüşüme uğratılarak yaşam alanları felce uğratılmaktadır.

Mühendislik emeği değersizleştirilmekte, mühendislik eğitimi niteliksizleştirilmektedir.

Tüm bu sorunların çözümü için işçi ve emekçiler, 1 Mayıs alanlarını dolduracaktır. İnşaat Mühendisleri Odası olarak biz de kendi taleplerimizle; daha adil, eşit, özgür bir gelecek için 1 Mayıslarda yerimizi alıyoruz. Tüm meslektaşlarımızın ve işçi sınıfının 1 Mayıs`ını kutluyor, 1977 Taksim 1 Mayısında katledilen işçileri saygıyla anıyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 300

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır