TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ TMMOB DİYARBAKIR İKK ‘YENİ ANAYASA GERÇEKLİĞİ PANELİ’ DÜZENLEDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 NİSAN 2020, CUMARTESİ   

3

TMMOB DİYARBAKIR İKK ‘YENİ ANAYASA GERÇEKLİĞİ PANELİ’ DÜZENLEDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 10.04.2017   Güncellenme Zamanı: 10.04.2017 10:49:41  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.04.2017 10:48:02

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), “Hak, Hukuk, Adalet ve Özgürlükler Bağlamında Topluma Dayatılan Yeni Anayasa Gerçekliği” konulu panel düzenledi. Panelde konuşan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Anayasa değişikliği temelinin 8 Haziran 2015’te atıldığını belirterek, “Tek başına hükümet kurma yetkisini kaybettiler. Bu bir telaş yarattı” dedi.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Liv Suit Hotel`de "Hak, Hukuk, Adalet ve Özgürlükler Bağlamında Topluma Dayatılan Yeni Anayasa Gerçekliği" konulu panel düzenledi. Moderatörlüğünü Arin Zümrüt`ün yaptığı panele, Diyarbakır Şube Başkanımız Sinan Tarı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TMMOB`a bağlı odaların yöneticileri ve üyeleri ile HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Av. Hülya Gülbahar, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, akademisyenler, birçok avukat ve KHK ile çeşitli kurumlarından ihraç edilenler katıldı.

‘İhraçlara son verin`

Panelin açılışında konuşan TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Mehmet Orak, KHK`lar ile çok sayıda mühendis, mimar ve şehir plancısının ihraç edildiğini belirterek, "Ülkemiz, halkımız, mesleğimiz ve meslek alanlarımız için; kentlerimizin yıkılmasına, ekolojik tahribatlara, ihraçlara, işten atılmalara karşı hayır diyeceğiz" dedi.

‘Referandum önemli`

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, bölgede yaşanan çatışmalı ortam ile birlikte kent yıkımlarına dikkat çekerek, "Bugün onbinlerce siyasetçi tutuklu, HDP`nin belediye eşbaşkanları tutuklu. Referandum seçimleri önemlidir. Sonuç ne olursa olsun halklar mücadele etmeye devam edecektir" diye konuştu.

‘Kadınlara negatif ayrımcılık`

Av. Hülya Gülbahar ise 2010 referandum seçimlerini hatırlatarak, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulandığını söyledi. Kadınlara yönelik uygulamalara karşı Anayasa Kadın Platformu oluşturulduğunu ifade eden Gülbahar, "Kadın erkek eşitliğine karşı devlet politikalarını açıkça deklere etti. Sadece kadınlara değil, ne çocuklara ne yaşlılara, eşit olmayan vatandaş damgası vuramazsınız. 2010 yılında konulan pozitif ayrımcılık aslında negatif ayrımcılıktır" dedi.

‘Temeli 2015`te atıldı`

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da Anayasa değişikliği içerisinde yer alan maddeler ile teknik yargıya ulaşmanın mümkün olmadığını belirterek, "Anayasa değişikliğinin temeli 8 Haziran 2015`te atıldı. Özel nedeni, AKP ve Erdoğan, seçimlere girdikleri 2002 yılından bu yana ilk defa yenilgiye uğradılar. Tek başına hükümet kurma yetkisini kaybettiler. Bu bir telaş yarattı. Bu paniğin nedeni, hesap verme korkusu idi. En az iki alanda, çok önemli suç iddiaları var. Bunlardan bir yolsuzluk iddiaları. Çok büyük iddialar döküldü ortaya. O zamanda tartıştık, ancak gizlenebilecek türden değil. Rıza Zerrab olayının yolsuzluk iddialarının boyutunu ortaya koyuyor ve bu büyük korku yarattı" şeklinde konuştu.

‘Korkular masaya yatırıldı`

Anayasa değişikliğinin genel boyutunu değerlendiren Sancar, konuşmasına şöyle devam etti: "AKP`nin Suriye iç savaşında son bir yıla kadar, son derece karanlık ve kirli işlere girdiği yönünde çok ciddi iddialar var. Eğer iktidar giderse, suç iddiaları somut bir yargıya dönüşme korkusu var. 8 Haziran`dan önce yaşanan gelişmeler, Kürtlerin genişleyen kazanımları, Erdoğan`ın bütün hesaplarını bozdu. Kobanê direnişi büyük bir dönüşüm noktası oldu. HDP`nin büyük kazanımı sadece Erdoğan`ı değil, milliyetçi ırkçı kesimleri korkuya sevk etti. Türkiye`de 7 Haziran`ın sonuçları devam etseydi, Türkiye`de kendi kurguladıkları cumhuriyet modelinin devam etmesi imkansız olacaktır. Hem Suriye`de Kürtlerin kazanımları, Türkiye`de bu başarı büyük bir korku yarattı. Beka kaygılarından kastettikleri de budur. Kürtlerin elinde bulunan harita büyük bir tehdit olarak görmektedir. Beka kaygısı bu kesimler için samimidir. Kendi kurdukları düzenin tehdit altında olduğunu söylüyorlar. Erdoğan`ın korkuları ve kaygılar masaya yatırıldı."

‘Şehirler ayakta`

Yasak ve yıkımın yaşandığı bölge kentlerinde yürüttükleri referandum çalışmalarına değinen Sancar, şunları kaydetti: "Yaralı şehirler, dimdik ayakta duruyor. Bu seçim propagandası olarak algılanmamalı, halk bizi mahcup edecek düzeyde dimdik ayakta. Halkın duruşu için ‘Hayır` diyoruz."

Konuşmalar ardından panel, soru cevap bölümü ile son buldu.


Okunma Sayısı: 340

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.