TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ TMMOB 2. KADIN SEMPOZYUMU ‘MESELE KADIN OLMAK’ BAŞLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 NİSAN 2020, CUMARTESİ   

7

TMMOB 2. KADIN SEMPOZYUMU ‘MESELE KADIN OLMAK’ BAŞLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2017   Güncellenme Zamanı: 20.03.2017 17:02:26  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.03.2017 17:00:30

TMMOB Kadın Sempozyumu`nun ikincisi `Mesele Kadın Olmak` başlığıyla Ankara’da 18 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından ilki 2015 yılında düzenlenen TMMOB Kadın Sempozyumu`nun ikincisi "Mesele Kadın Olmak" başlığıyla İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Toplantı Salonunda 18 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Sempozyuma, Diyarbakır Şubemiz üyesi Funda Yalçın ile TMMOB`a bağlı odaların kadın yöneticileri ve üyeleri katıldı.

‘Hayır diyoruz`

Sempozyumun açılışında Kadın Çalışma Grubu Başkanı M. Hanze Gürkaş ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz birer konuşma yaptı. Gürkaş, gün geçtikçe kadınların temel hak ve özgürlüklerine yapılan müdahaleler ile uygulanmaya çalışılan baskı ve şiddet artsa da, bu ülkenin cesur ve yürekli kadınları olarak dün olduğu gibi, bugün de barbarlığa karşı duracaklarını söyledi. Gürkaş, şöyle konuştu: "Dil, din, ırk ve cinsiyet rolleriyle şekillenen ve zenginleşen toplumsal yapı, siyasal iktidar tarafından yapılan gerici müdahalelerle eğitimsizlik, güvencesizlik, yoksulluk, işsizlik, sömürü ve ayrımcılık ile her geçen gün geriye itiliyor, Kadınlar olarak, ceplerimizdeki kırmızı kartları çıkarmak zorundayız. Evde, okulda, işte, tarlada, arazide, fabrikada, şantiyede, ofiste kadınlara yönelik tüm ikincil, cinsiyetçi ve zorba uygulamaya HAYIR diyoruz. 15 yıldır bir fiil sürdürülen kadın karşıtı politikaların, toplumsal var olma mücadelesine döndüğü bu günlerde, mühendis mimar ve şehir plancısı kadınların sesi ile sempozyumumuzu gerçekleştireceğiz. Bu sebeple; Şiddet, Taciz ve Tecavüze; Kadın Cinayetlerine; Her Türlü Ayrımcılığa; Kadın Emeğinin Sömürülmesine; Kadının Yok Sayılmasına, Özgürlüklerimizin Elimizden Alınmasına; Hayatımıza ve Kararlarımıza Müdahale Edilmesine; Ve Tüm Baskılara HAYIR! Diyoruz. Emekten, eşitlikten, özgürlükten, demokrasiden, cumhuriyetten, laiklikten, insanca yaşamdan yana verdiğimiz mücadelemizde; TMMOB`li kadınların örgütlü sesinin de, bir kez daha hayırlara vesile olacağı inancındayız" dedi.

 Sunumlar gerçekleştirildi

Sempozyumda 7 konuşmacı "Mesele Kadın Olmak" konusunda bildiri sundu. A. Ülkü Karaalioğlu ve Aslı Gördebak`ın moderatörlüğünü yaptığı sempozyumda; Av. Candan Dumrul, "Son 15 Yılda Hukukun Kadına Getirdikleri ve Götürdükleri"; Doç. Dr. Melda Yaman, "Kadın Emeği ve Güvencesizleştirme"; Yıldız Tahtacı ve Keziban Arukan "Savaştan Etkilenen Kentlere Kadın Gözüyle Bakmak"; Prof. Dr. Gülay Toksöz, "AKP Dönemi Kadın İstihdam Politikaları: Esnek Ve Güvencesiz Çalışma"; Doç. Dr. Dilek Hattatoğlu, "Kadınların Sınıfı Ve Kadınlar Arası Güç Birliği Olanakları"; Doç Dr. Süreyya Karacabey, "Mesele Kadın Olmak" başlıklı sunumlar gerçekleştirdi.

 

 


Okunma Sayısı: 104

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.