NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO 45. DÖNEM DANIŞMA KURULU 3. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 MAYIS 2018, PAZAR   

27

İMO 45. DÖNEM DANIŞMA KURULU 3. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 13.03.2017   Güncellenme Zamanı: 13.03.2017 15:14:33  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.03.2017 15:13:15

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) 45. Dönem Danışma Kurulu üçüncü toplantısı, Kurul Üyesi 81 kişinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) 45. Dönem Danışma Kurulu üçüncü toplantısı, 11 Mart 2017 tarihinde yapıldı. Teoman Öztürk Konferans Salonu`nda gerçekleşen toplantıya, İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, Diyarbakır Şube Başkanımız Sinan Tarı ve seçilmiş Danışma Kurulu Üyesi Turan Kapan ile birlikte 81 Danışma Kurulu üyesi, 7 davetli üye, 7 konuk katıldı. Toplantının Divan Başkanlığını Ülkü Özer, Başkan Yardımcılığını Meral Saraç Çavga yaptı. Referandum gündemiyle toplanan Danışma Kurulu Toplantısı, İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe`nin açılış konuşmasıyla başladı. Gökçe`nin ardından "Anayasa Değişikliği Ne Getiriyor?" başlıklı sunum ile Yrd. Doç. Dr. Neval Oğan Balkız ayrıntılı bilgi verdi.

Toplantıda, Kurul Üyeleri Turan Kapan, Selim Tulumtaş, Taner Yüzgeç, Gürkan Erdoğan, Bülent Erkul, Mete Akalın, Rezan Bulut, Hakkı Nadir Çelebi, Ali Acar, Arif Merdol, Hilmi Yünlü, Nusret Suna, Abdullah Bakır, Beyhan Ölçer, Özgür Topçu ve Özer Akkuş birer konuşma yaptı.

‘Tasfiye süreci yaşanmıştır`

İMO Başkanı Cemal Gökçe, açılış konuşmasında, gerek ülkenin içerisinde, gerekse sınırların dışında yaşanan olaylar ve savaşın, Odalarını yakından ilgilendirdiğini belirterek, ülkede, yaşamı önemli ölçüde etkileyen güvensiz bir ortamın var olduğuna dikkat çekti. OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) tepki gösteren Gökçe, "OHAL kararnameleriyle üniversite sınıfları boşalmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarında ciddi bir tasfiye sürece yaşanmıştır. Bu tasfiyelerden meslektaşlarımız da kendilerine düşen payı almışlardır" dedi.

‘Özgür bir ortam yoktur`

Anayasaların toplumların mutabakat metinleri olduğunu ifade eden Gökçe, şöyle konuştu: "Bu referandum süreci, geleceğimizi kuracak olan bir süreçtir. Demokratik ve eşit şartlarda tartışma yapılabilecek bir ortam yoktur. OHAL uygulamaları sürdüğü için, halkımızın hiçbir baskı altında kalmadan karar verebileceği özgür bir ortam yoktur. Halkımızın tercihine sunulan seçenekler arasında, tek bir kişinin sadece yasama ve yürütme erklerini değil, adalet gücünü de etkisi altına alacak bir düzen kurulmaya çalışılmaktadır. Çağdaş demokrasilerin en önemli koşulu, ‘kuvvetler ayrılığını`, ‘denetim ve denge` ilişkisini gözetmekten geçmektedir."

‘3 önemli eksiklik var`

Gökçe, ülkede üç önemli eksikliğin olduğunu vurgulayarak, "Adil bir rekabet ortamı yoktur. Temel hak ve özgürlükler sürekli olarak baskı altına alınıyor. Eğitim sistemimiz ilköğretimden üniversiteye kadar ciddi problemlerle karşı karşıyadır" diye konuştu.


Okunma Sayısı: 102

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır