NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ MESLEKTEN İHRAÇ EDEREK BİLİMİ VE BİLGİYİ YOK EDEMEZSİNİZ! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 KASIM 2019, PERŞEMBE   

32

MESLEKTEN İHRAÇ EDEREK BİLİMİ VE BİLGİYİ YOK EDEMEZSİNİZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 09.02.2017   Güncellenme Zamanı: 09.02.2017 16:06:03  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 09.02.2017 16:05:29

İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe’nin üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerle ilgili, 09.02.2017 tarihinde yaptığı açıklama.

Meslekten İhraç Ederek Bilimi ve Bilgiyi Yok Edemezsiniz!
 
1930 sonrası Hitler faşizminden kaçan veya üniversiteden atılan birçok bilim ve bilgi insanı dünyanın çeşitli ülkelerine dağıldılar. Bu bilim ve bilgi insanlarının birçoğu da ülkemize geldiler veya getirildiler. Ülkemizin bilimine ve bilgi gelişimine önemli katkıda bulundular. Birçok bilim insanının yetişmesine katkı sağladılar.
 
Hayatın cilvesi mi diyelim başka bir şey mi diyelim düşünmek lazım! Bugün, ülkemizin birçok bilim ve bilgi insanı üniversiteden atılıyor. Son KHK ile 4478 kişi kamu görevinden ihraç edildi. Bu ihraçtan 330 öğretim üyesi de nasibini aldı. Bugüne kadar 100 bin mertebesinde kamu görevlisi ihraç edildi.
 
Çevremiz açlıktan kırılan insanlarla doldu. Bazı üniversiteye bağlı fakültelerde öğretim üyesi kalmadı. Sınıflar dört duvara dönüştü, boşaldı. Bir süre önce isminin önünde prof. olan okumuş yazmış, öğrenci okutmuş bir üniversite hocası "bu okumuşlar çok tehlikelidir" diye bir ifade de bulunmuştu. Bunların ne kadar tehlikeli olduklarını gelecek gösterecek.
 
Yaşanılan tarihten insan hiç ders almaz mı? Yazık oluyor çocuklarımıza, üniversitede okuyan gençlere ve ülkemizin geleceğine. Üniversitelerden atılan bilim ve bilgi insanları yine de bilim ve bilgi üretecekler. Bilim ve bilgi üretmeye alışmış olan insanların üretimleri her koşulda devam eder. Dünyayı değiştirenler; soran, sorgulayan ve her şeyi olduğu gibi kabul etmeyenlerdir. Bilim ve bilgi üreten insanlar bugünkü dünyayı yaratmışlardır. Bu ihraçlar, en hafif değimle ülkemize ve geleceğimize yapılan büyük bir kötülüktür.
 
İhraç edilenlerin kısa zamanda görevlerine dönmelerini bekliyoruz.

İMO Yönetim Kurulu Başkanı 
Cemal Gökçe
09.02.2017


Okunma Sayısı: 404

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır