TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ TMMOB BAŞKANI KORAMAZ: ÜLKEMİZ ÜZERİNDEKİ KARANLIĞIN TÜMÜNE HAYIR DİYORUZ! ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 NİSAN 2020, CUMARTESİ   

32

TMMOB BAŞKANI KORAMAZ: ÜLKEMİZ ÜZERİNDEKİ KARANLIĞIN TÜMÜNE HAYIR DİYORUZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 16.01.2017   Güncellenme Zamanı: 16.01.2017 13:04:25  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.01.2017 13:03:02

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu bileşenleriyle bir araya gelen TMMOB Başkanı Emin Koramaz, ülkenin içinden çıkılmayacak karanlık bir girdaba sürükleyen hukuksuz uygulamaların ardı arkasının kesilmediğini belirterek, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Anayasa değişiklik teklifi ile ülkenin üzerindeki karanlığın tümüne hayır dediklerini söyledi.

TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 14 Ocak`ta TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri ile Makine Mühendisleri Odası Şubesi`nde bir araya geldi. Toplantıya, Şubemiz Yönetim Kurulu Üyeleri, Eski Şube Başkanları ve TMMOB`a bağlı odaların temsilcileri katıldı. Toplantının ardından açıklama yapan TMMOB Başkanı Koramaz, ülkede ardı ardına yaşanan katliamlar, sınır ötesi operasyonlar, açığa almalar, işten çıkarmalar, gözaltı ve tutuklamalarla yeni bir yıla başladıklarını belirterek, OHAL`in cuntaya dönüştüğünü, şiddetin artması ile yaşam alanlarının daraldığını, toplum olarak nefes alamaz hale geldiklerini söyledi. Kentlerin savaş alanlarına dönüştürüldüğüne dikkat çeken Koramaz, "Sürdürülen vahşi operasyonların ardından savaşın yıkıcı etkisi bir kez daha gözler önüne serildi. Binlerce insanın sokaklarda hayatını kaybettiği şehirlerimiz şimdi birer yıkıntı haline geldi. İnsanlarımızın temel yaşam ve barınma hakkı silahlarla, bombalarla ellerinden alındı. Tüm bunların üzerine, tarihi Suriçi 187 hektarlık alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca re`sen onaylanan Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği ile yapılaşmaya açılması planlandı. Bu değişiklik ile tüm mahallelerin karakollarla donatılacağı, sekizer metrelik emniyet duvarları ile çevrileceği ve bölgenin tüm tarihi ve mimari dokusunun ortadan kaldırılacağı görülüyor" dedi.

 ‘2500 meslektaşımız ihraç edildi`

Yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile bugüne kadar 2500`ün üzerinde meslektaşlarının ihraç edildiğini hatırlatan Koramaz, "Binlerce meslektaşımız açığa alınmıştır. Özellikle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır`da çalışan üyelerimiz, işyeri temsilcilerimiz ve Oda yöneticilerimiz soruşturmaya dahi tabi tutulmadan, hukuksuzca ihraç edilmişlerdir. Son KHK ile KESK`li öğretmenlerin, sağlıkçıların, TMMOB`lu mühendis, mimar ve şehir plancılarının, akademisyenlerin, hukukçuların ihraç edilmesi, yargıya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu`na açıkça müdahale edilmesi, üniversitelerin rektörlük seçimlerinin kaldırılması, seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanarak yerel yönetimlerin kayyımlara teslim edilmesi; tek parti ve tek adam rejiminin darbe girişimi bahane edilerek hayata geçirilmek istenmesinin sonucudur. Bundan birkaç hafta önce, Diyarbakır`da Şube yöneticilerimiz işyerlerinde darp edilerek gözaltına alınmış ve sonrasında sudan sebeplerle tutuklanmıştır. Ülkemizde OHAL`e dayanarak ve terörle mücadele bahane edilerek, tüm muhalif kesimlere yönelik başlatılan cadı avında örgütümüz ve üyelerimiz de hedefe alınmıştır. Ülkemizi, içinden çıkılmayacak karanlık bir girdaba sürükleyen bu hukuksuz uygulamaların ardı arkası kesilmemektedir" şeklinde konuştu.

‘Anayasa değişikliğine HAYIR`

Anayasa değişikliği teklifi konusunda da açıklamalarda bulunan Koramaz, bugün yaşadıklarının 12 Eylül Cuntası`na rahmet okutacak cinsten olduğunu söyledi. "Fiili olarak uygulanan başkanlık ve dikta rejimine yasal statü kazandırılması hedeflenmektedir" diyen Koramaz, ülkenin üzerindeki karanlığın tümüne hayır dediklerini ifade etti. Koramaz, şöyle konuştu: "Tüm bunlardan yola çıkarak TMMOB; ardı ardına yaşadığımız katliamlarda genç, yaşlı, çocuk, kadın, sivil binlerce insanımız can verirken, binlerce insanımız yaralanırken, kentlerimiz yaşanılamaz hale getirilirken; basın yayın organları üzerinde tekel oluşturulmuşken, muhalif kesimler baskı ve şiddetle sindirilmeye çalışılırken, laiklik tümüyle tasfiye edilmeye çalışılırken toplumsal kutuplaşmayı artıracak ve diktatörlüğü kurumsallaştıracak olan bu Anayasa değişikliği teklifine ‘HAYIR` demektedir, ‘HAYIR` diyecektir. Bu değişiklik referandum ile önümüze gelirse de örgütümüz hayır diyecektir. TMMOB, cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği, barışı, emeği, eşitliği, özgürlüğü, adaleti bir bütün olarak kazanmak için sürdürdüğü mücadeleye bu süreçte de devam edecektir. Demokratik sosyal bir hukuk devleti, insan haklarının korunması, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamanın temini ve toplumsal barışın sağlanması önünde en büyük engel olabilecek Anayasa değişikliği geri çekilmeli; tüm bu baskı ve zor ortamı ortadan kaldırılmalıdır! Buradan TBMM`de bulunan tüm milletvekillerine çağrıda bulunuyoruz; Ülkemizin geleceğini büyük bir karanlığa sürükleyecek olan Anayasa değişik teklifine ‘HAYIR` demelisiniz."


Okunma Sayısı: 175

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.