TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ HUKUKSUZ İHRAÇLAR SON BULSUN ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 NİSAN 2020, CUMARTESİ   

17

HUKUKSUZ İHRAÇLAR SON BULSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 25.11.2016   Güncellenme Zamanı: 25.11.2016 10:31:19  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.11.2016 10:31:11

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Diyarbakır’da 16 mühendis, Türkiye genelinde ise 430 mühendis, mimar ve şehir plancısının ihraç edildiğini belirterek, hukuksuz ihraçların son bulmasını istedi.

Diyarbakır Şubemiz, yayımlanan KHK`ler ile kamu çalışanlarının ihraç edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 22 Kasım 2016 tarihinde sabaha karşı yayımlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname ile 15726 kamu çalışanı hakkında ihraç kararı verildiği belirtilen açıklamada, aynı KHK ile toplamda 550 dernek, 9 basın yayın kuruluşu ve 18 vakıfın kapatıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, "Şube yönetim kurulu üyemiz, temsilcilik kurulu üyeleri ve geçmiş dönem yönetim kurullarında yer alan üyelerimizin de bulunduğu bu listede; sadece kentimizden 16 mühendis olmak üzere toplamda 26 mühendis ve mimar, Türkiye genelinde ise 430 dolaylarında mühendis, mimar ve şehir plancısı ihraç edilmiştir. İhraç edilen üyelerimizin hangi sınıflandırmaya tabi tutulduğu, nasıl bir ölçüt ile bu listelerin hazırlandığı belli olmadığı gibi birçoğu hakkında herhangi bir açığa alma ya da soruşturma kararı da bulunmamaktadır.  İşin siyasi boyutunu bir kenara bırakarak şunu ifade etmek isteriz ki bilimin ışığında halkın mühendisliğini ve mimarlığını yapan, teknik ve mesleki sorumluluğunu yerine getiren ve yukarıda belirttiğimiz üzere haklarında herhangi bir soruşturma, kovuşturma olmadığı halde mesleklerini icra etmelerine rağmen haksız yere görevlerinden alınan meslektaşlarımızın yanındayız" denildi.

‘Üyelerimiz görevlerine iade edilmelidir`                                                             

OHAL döneminde başlayan ve sonu gelmeyen KHK‘lar ile yüzlerce meslektaşlarının görevlerine son verildiği,  bu durumun sosyal, ekonomik ve toplumsal olarak çok büyük yaralara sebep olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Ayrım gözetmeksizin bütün muhalif kesimlerin susturulmaya çalışıldığı bu dönemde toplum tabiri caiz ise yay gibi gerilmiştir. Halkın tekrar huzur ortamına kavuşması, açılan yaraların onarılmaz bir hal almaması için derhal alınan kararlar gözden geçirilmeli, üyelerimiz görevlerine iade edilmelidirler. Hukuksuz uygulamalar son bulsun" diye kaydedildi. 


Okunma Sayısı: 241

Diyarbakır Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.