NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 19 EYLÜL MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ DAYANIŞMA GÜNÜDÜR ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL ERİŞİMİ   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 EKİM 2019, PERŞEMBE   

36

19 EYLÜL MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ DAYANIŞMA GÜNÜDÜR

    Yayına Giriş Tarihi: 19.09.2016   Güncellenme Zamanı: 19.09.2016 09:34:31  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 19.09.2016 09:33:40

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun 19 Eylül Mühendis Mimar ve Şehir Plancılarının Dayanışma Günü ile ilgili yaptığı açıklama. 19.09.2016


19 Eylül Mühendis Mimar ve Şehir Plancılarının Dayanışma Günüdür

Bugün ülkemizin mühendis mimar ve şehir plancılarının örgütü olan TMMOB`nin mücadele tarihi açısından önemli bir gündür.

Bugün, mühendis, mimar ve şehir plancılarının dayanışma günüdür.

19 Eylül 1979 tarihinde TMMOB`nin çağrısıyla mühendis mimar ve şehir plancıları ekonomik ve demokratik talepleri için ülke ölçeğinde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler.

1979 Türkiye`si işsizliğin, yoksulluğun ve pahalılığın giderek arttığı bir ülke`dir. Ayrıca demokratik uygulamaların ve can güvenliğinin ortadan kalktığı bir ortam yaratılmıştır. TMMOB ve diğer toplumsal kesimlerin yürüttükleri demokratik ve örgütlü mücadeleye karşı baskı ve kıyımların kol gezdiği koşullar da TMMOB, tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarını iş bırakma eylemine çağırmıştır.

Büyük çoğunluğu kamu kesiminde çalışan mühendis ve şehir plancıları tek taraflı olarak belirlenen ücretleri üzerinde söz sahibi olmak istediler. Çalıştıkları iş yerlerinde iş bırakarak ekonomik demokratik taleplerini dile getirdiler. Hazırlanan basın bildirilerini iş yerlerinde okudular.

19 Eylül 1979 günü ülkemizin 49 ili, 443 iş yerinde mühendis ve mimarlar başta olmak üzere tüm teknik elemanlar bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar.

Bu önemli gün 2010 yılında TMMOB`nin 41. Dönem Olağan Genel Kurulunda alınan bir kararla 19 Eylül tarihi; "mühendis mimar ve şehir plancıları dayanışma günü" olarak kabul edildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizin birçok ilin de İKK`lar kanalıyla kitlesel basın açıklamaları yapılarak sorunlar dile getirilmekte sorunlara çözüm yolları aranmaktadır.

Aradan geçen 37 yıla rağmen ülkemizin mühendis, mimar ve şehir plancılarının sorunları değişmediği gibi daha da ağırlaşarak devam ediyor. Mühendis ve mimarlar sömürüye, yolsuzluğa, baskı ve zulüm düzenine karşı bugün de direniyorlar.

Ülkemizin, toprağına, suyuna, deresine, ormanına, kentsel-kırsal tüm kamusal alanlarına sahip çıkıyorlar. Gerici ve bilimsel olmayan bir eğitim düzeni istemiyorlar. Bir mühür bir müdür anlayışıyla açılan ve fiziki şartları yetersiz, laboratuarı olmadığı gibi öğretim kadrosu bir mühendislik ve mimarlık eğitimi için yeterli olmayan,diplomalı yeni işsizler yaratan eğitim sistemine karşı çıkıyorlar.

Mühendis ve mimarların dayanışma gününü kutlamalarının amacı, 15 Temmuz darbe girişimine ve otoriter devlet anlayışına karşı çıkmayı gerekli kılıyor.

15 Temmuz darbe girişimine karışanlar devlet kadrolarından atılırken sorgusuz ve sualsiz binlerce kamu görevlisinin işlerine son verilmesi ve açığa alınması yeni bir hukuksuzluk olarak karşımıza çıkıyor. Bu hukuksuzluğa son verilmelidir.

Ülkemiz de seküler akla ve bilimsel anlayışa bağlı olarak insan haklarını ve hukukun evrensel ilkelerini işletmek ve işletilmesini sağlamak gerekiyor. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik, adalet ve barış içinde yaşanacak bir toplumsal düzenin kurulması için örgütsel dayanışmaya ihtiyacımız var.

Ne darbe ne dikta bağımsız demokratik ve laik bir Türkiye Cumhuriyeti`ni yaşatmak önemli bir görev olarak karşımız da duruyor.

Bu bağlamda tüm mühendis mimar ve şehir plancılarının dayanışma gününü kutluyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 427

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır